Gigabyte GeForce RTX 4090 WINDFORCE 24GB GDDR6X
بطاقة GeForce RTX 4090 من Ada Lovelace بمعمارية 5nm تقدم 16384 نواة CUDA وذاكرة 24GB GDDR6X بعرض 384-bit، مع سرعة boost تصل إلى 2520MHz، ما يجعلها الأقوى في فئتها للألعاب بدقة 4K. نظام التبريد الثلاثي Windforce مع طول 331mm يضمن أداءً حراريًا مستقرًا تحت الحمل الكامل، بينما تدعم تقنيات Ray Tracing وDLSS 3 وAV1 encode لتجربة بصرية متكاملة. مثالية للمستخدمين الذين يبحثون عن أعلى أداء في الألعاب بدقة 4K مع معدل إطارات مرتفع، خاصة مع تقييم 4.7/5 من 435 مراجعة تؤكد موثوقيتها.
لا يوجد سعر حالي لدى المتاجر
لمحة سريعة
ملخص في 30 ثانية
بطاقة Gigabyte RTX 4090 WINDFORCE بتسجل 38098 نقطة في PassMark G3D وبتيجي مع 24GB GDDR6X، وده بيخليها من أقوى بطاقات الرسوميات في السوق. التبريد ممتاز والتشغيل هادئ بدون صوت ملف، والضمان 4 سنوات بيضيف أمان حقيقي. السعر في كندا متفاوت جداً بين CAD 2,520 وCAD 9,000، فدور كويس قبل ما تشتري.
المزايا والعيوب
الإيجابيات
- أداء تتبع أشعة في قمة التصنيف تماماً (95.7/100) 99th
- 24GB GDDR6X على ناقل 384-bit بعرض نطاق 576 GB/s 97th
- تبريد ممتاز وتشغيل هادئ بدون صوت ملف حسب المراجعات 95th
- ضمان 4 سنوات من Gigabyte 95th
- دعامة منع الترهل مرفقة في العلبة
السلبيات
- استهلاك 450 واط TDP ومتطلبات مزود طاقة 850 واط
- حجم ضخم 331mm وثلاث فتحات توسعة
- كفاءة الطاقة في المنتصف مقارنة بالمنافسين
- بعض الوحدات وصلت للعملاء مفتوحة مسبقاً
- برنامج Gigabyte المساعد ضعيف حسب الشكاوى
آراء المالكين
آراء المستخدمين
كيف تغيّر رأي المالكين بمرور الوقت
حصرياستنادًا إلى وقت كتابة العملاء لتقييماتهم فعليًا - لترى ما إذا كان الثناء المبكر قد استمر.
- Q1 202375/100
Buyers praise the card's immense power and 4K performance, but note its huge size, high power draw, and premium price. One buyer suspected receiving a used card as new.
- Extremely powerful, handles 4K Ultra settings easily, and looks great.
- Card is physically huge, may not fit in many cases with power cable installed.
- High power consumption and expensive, but performance justifies for some.
- One buyer believed they received a refurbished product as new, with plastic peel removed.
- Q4 202298/100
Buyers in this period were thrilled with the 4090 Gaming OC's performance, cool temps, and quiet operation, though one noted the need for a custom power cable to avoid adapter issues.
- Exceptional 4K and VR performance, with high boost clocks and no compromises at high settings.
- Cool and quiet operation: temps in the 60s, fans often off, and low noise under load.
- Power connector: one reviewer recommends a custom 12vhpwr cable to avoid melting anxiety, while others didn't mention issues.
- Good value at MSRP with extra warranty year and RGB, though priced above base models.
استنادًا إلى 8 مراجعة عملاء مؤرخة، مجمّعة حسب الربع التقويمي. تحليل الفترات باللغة الإنجليزية.
الأدلة
الأداء
الأرقام هنا مش محتاجة ترجمة. 16384 نواة CUDA مع تردد boost بيوصل 2520MHz، وده بيخلي البطاقة دي وحش في كل حاجة. في تتبع الأشعة هي في قمة التصنيف تماماً، وفي الأداء الخام للراستر هي كمان من الأفضل على الإطلاق. الذاكرة 24GB GDDR6X على ناقل 384-bit بعرض نطاق 576 GB/s، يعني حتى أثقل الألعاب والتطبيقات مش هتحس بأي اختناق. قوة الحوسبة 32.98 TFLOPS في FP32 وFP16، وده رقم بيخليها خيار جاد حتى لشغل الذكاء الاصطناعي والتعلم العميق.
التبريد هنا قصة نجاح حقيقية. نظام Windforce الثلاثي المراوح بيحافظ على الحرارة تحت السيطرة رغم الـ450 واط، والمراجعات بتأكد إن التشغيل هادئ وملف الصوت مش موجود. دي نقطة مهمة لأن بطاقات 4090 التانية كتير منها بتعاني من صوت الملف المزعج. الأداء خارج الصندوق قوي، وكمان في تقارير إن التردد الفعلي بيعدي المعلن. النقطة الوحيدة اللي محتاجة انتباه هي كفاءة الطاقة، التصنيف فيها متوسط مقارنة بالمنافسين، لكن ده متوقع مع الأداء الخام بالشكل ده.
المواصفات التقنية
المواصفات الكاملة
Chipset
| GPU Chipset | GeForce RTX 4090 |
| Brand | NVIDIA |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Class | consumer |
| Process | 5 |
Memory
| VRAM | 24 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 384 |
| Bandwidth | 576 |
Compute
| CUDA Cores | 16384 |
| Tensor Cores | 304 |
| RT Cores | 76 |
| Base Clock | 2520 |
| Boost Clock | 2520 |
| FP16 TFLOPS | 32.98 |
| FP32 TFLOPS | 32.98 |
Performance
| PassMark G3D | 38098 |
| GPU Compute | 26267 |
Power & Cooling
| TDP | 450 |
| Recommended PSU | 850 |
| Power Connectors | 16-pin |
| Cooler | Triple Fan |
| Fans | 3 |
Connectivity
| Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | 3 |
| HDMI | 1 |
| Max Displays | 4 |
| Max Resolution | 7680 x 4320 |
Physical
| Length | 331 |
| Slot Width | 3 |
| Form Factor | ATX |
Features
| Ray Tracing | Yes |
| Upscaling | DLSS 3 |
| AV1 Encode | Yes |
| DirectX | 12 Ultimate |
| RGB | Yes |
مقارنة بالمنافسين
المقارنة هنا مش سهلة لأن المنافسين المباشرين في القائمة دي من جيل أحدث. ASUS ProArt RTX 5080 وMSI Ventus RTX 5070 Ti وZOTAC APOCALYPSE وPNY ARGB OC كلهم بطاقات RTX 50-series، يعني معماريين أحدث مع دعم DLSS 4 ومميزات تانية. لكن الـ4090 WINDFORCE دي لسه بتتفوق في الذاكرة، 24GB مقابل 16GB في معظم المنافسين، وده فرق حقيقي في دقة 4K والأحمال الثقيلة. PassMark G3D بتاعها 38098 بيحطها في مستوى أداء خام أعلى من كتير من البدائل الأحدث. التضحية هنا إنك بتفقد كفاءة الطاقة والمميزات الجديدة، لكن لو الأداء الخام والذاكرة هما أولويتك، الـ4090 لسه ملكة.
| Spec | Gigabyte GeForce RTX 4090 WINDFORCE | ASUS ProArt RTX 5080 | MSI Ventus RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X PZ OC | ZOTAC AMP Extreme Infinity ZT-B50800B-10P | PNY ARGB OC VCG508016TFXXPB1-O | Sapphire NITRO+ 11322-01-40G |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Chipset | GeForce RTX 4090 | GeForce RTX 5080 | GeForce RTX 5070 Ti | GeForce RTX 5080 | GeForce RTX 5080 | Radeon RX 7900 XTX |
| Vram | 24GB GDDR6X | 16GB GDDR7 | 16GB GDDR7 | 16GB GDDR7 | 16GB GDDR7 | 24GB GDDR6 |
| Boost Clock Mhz | 2520 | 2730 | 2482 | 2670 | 2620 | 2680 |
| Tdp W | 450 | 150 | 300 | 360 | 360 | 339 |
| Memory Bus Bits | 384 | 256 | 256 | 256 | 256 | 384 |
| Ray Tracing | true | true | true | true | true | true |
| GPU Class | consumer | consumer | consumer | consumer | consumer | consumer |
| Compare | Compare | Compare | Compare | Compare |
| المنتج | AI | Rt | Vram | Raster | Compute | Feature | User Sentiment | Efficiency | Connectivity | التقييم الاجتماعي |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gigabyte GeForce RTX 4090 WINDFORCE | 92.4 | 99 | 92.6 | 96.6 | 94.6 | 84.3 | 86.2 | 41.7 | 70.5 | 95.4 |
| ASUS ProArt RTX 5080 Compare | 86.7 | 95.8 | 88.3 | 94.6 | 97.2 | 96.4 | 0 | 97.4 | 98.6 | 95.4 |
| MSI Ventus RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X PZ OC Compare | 80.6 | 92.5 | 85.1 | 88.8 | 93 | 96.4 | 80.1 | 68.9 | 94 | 88.9 |
| ZOTAC AMP Extreme Infinity ZT-B50800B-10P Compare | 86.7 | 97.6 | 88.3 | 94.6 | 97.2 | 96.4 | 71.6 | 57.6 | 94 | 99.1 |
| PNY ARGB OC VCG508016TFXXPB1-O Compare | 86.7 | 97.6 | 88.3 | 94.6 | 97.2 | 96.4 | 45 | 57.6 | 94 | 82.6 |
| Sapphire NITRO+ 11322-01-40G Compare | 94.6 | 91.7 | 91.4 | 83.4 | 99.2 | 84.3 | 86.2 | 42.5 | 98.7 | 78.5 |
السعر
القيمة مقابل السعر
القيمة هنا قصة معقدة. السعر في كندا بيتراوح بين CAD 2,520 وCAD 9,000، وده فارق ضخم جداً بيوصل لـCAD 6,480 بين أرخص وأغلى عرض. لو هتشتري، لازم تدور كويس لأن نفس البطاقة بالظبط ممكن تلاقيها بأقل من نص السعر في متجر تاني. في أوروبا الأسعار أكثر استقراراً بين EUR 799 وEUR 815، وده نطاق معقول لبطاقة بالأداء ده. الأداء لكل دولار هنا ممتاز لو لقيت السعر المنخفض، لكن لو دفعت السعر الأعلى فأنت بتدفع علاوة كبيرة على نفس المنتج بالظبط.
اقرأ المزيد
نظرة عامة
بطاقة Gigabyte GeForce RTX 4090 WINDFORCE تجيب على السؤال الوحيد اللي يهم: هل تستحق أقوى بطاقة في السوق؟ الإجابة بالأرقام، PassMark G3D سجل 38098 نقطة، وده يضعها في قمة الرسوميات تماماً. مع 16384 نواة CUDA و24GB من ذاكرة GDDR6X على ناقل 384-bit، البطاقة دي مش بس قوية، دي بتكسر المقياس في فئتها. تصنيفها في تتبع الأشعة وصل 95.7 من 100، وفي ألعاب 4K سجلت 94.9، يعني عملياً مفيش حاجة تقدر توقفها دلوقتي.
لكن القوة دي ليها تمن. استهلاك 450 واط TDP ومتطلبات مزود طاقة 850 واط يعني إنك محتاج تجهيز حقيقي قبل ما تفكر فيها. حجمها 331mm وثلاث فتحات توسعة، فمش كل صندوق حاسوب هيستوعبها. ومع ذلك، المراجعات بتتكلم عن تبريد ممتاز وتشغيل هادئ، وده نادر في بطاقة بالحجم ده. الضمان 4 سنوات من Gigabyte بيضيف راحة بال حقيقية لاستثمار بالحجم ده.
أسئلة شائعة
Q: هل البطاقة دي هتشغل ألعاب 4K بسلاسة؟
أيوه، وده مش رأي، ده رقم. تصنيفها في ألعاب 4K وصل 94.9 من 100، وده من أعلى التصنيفات في قاعدة بياناتنا. مع 24GB GDDR6X على ناقل 384-bit وعرض نطاق 576 GB/s، حتى أثقل الألعاب بدقة 4K مع تتبع الأشعة هتشتغل بسلاسة تامة.
Q: محتاج مزود طاقة قد إيه للبطاقة دي؟
الحد الأدنى الموصى به 850 واط. البطاقة نفسها بتستهلك 450 واط TDP، وده رقم كبير. كمان محتاج موصل 16-pin مخصص، وكتير من المستخدمين بينصحوا بشراء كابل مخصص يوصّل مباشرة من مزود الطاقة للبطاقة بدل استخدام المحولات.
Q: هل البطاقة دي هتشتغل في صندوق حاسوب عادي؟
مش دايماً. البطاقة طولها 331mm وبتاخد 3 فتحات توسعة، وده بيخليها أكبر من معظم الصناديق المتوسطة. حتى المستخدمين اللي بيشيدوا بحجمها المضغوط مقارنة ببطاقات 4090 التانية بيأكدوا إنها لسه ضخمة جداً. قيس المساحة المتاحة في صندوقك قبل ما تشتري.
لمن لا يناسبه هذا المنتج
لو كفاءة الطاقة مهمة عندك، البطاقة دي مش ليك. تصنيف الكفاءة بتاعها في المنتصف تماماً، وده يعني إنك هتدفع فاتورة كهرباء أعلى مقابل الأداء ده. كمان لو صندوق حاسوبك متوسط أو صغير، الـ331mm طولاً و3 فتحات توسعة هيخلوها مستحيلة التركيب. ولو بتلعب على دقة 1440p أو أقل، فأنت غالباً مش محتاج كل القوة دي، وبطاقة من الجيل الأحدث زي RTX 5070 Ti هتقدم أداء ممتاز بكفاءة طاقة أفضل وسعر أقل. نقطة أخيرة: لو مش مستعد تتعامل مع احتمالية استلام وحدة مفتوحة مسبقاً، فدي شكوى متكررة في المراجعات تستحق الانتباه.
الحكم النهائي
بطاقة Gigabyte GeForce RTX 4090 WINDFORCE هي استثمار جاد لأي حد عايز أقوى أداء رسومي متاح دلوقتي. الأرقام بتحكي القصة: 16384 نواة CUDA، 24GB GDDR6X، وPassMark G3D 38098. التبريد الممتاز والتشغيل الهادئ بيخلوها خيار مريح للاستخدام اليومي رغم القوة دي. الضمان 4 سنوات بيضيف قيمة حقيقية. لو تقدر تلاقيها بالسعر المنخفض في كندا أو السعر الأوروبي المعقول، فدي صفقة صعبة المنافسة. لكن لو السعر المرتفع هو المتاح، استنى أو دور على بديل من الجيل الأحدث.